To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Jędrzejowskie Forum Internetowe
www.forum.jedrzejow.eu

Jędrzejów - Obwodnica Północna

gość- ik - Pią 02 Kwi, 2010
Temat postu: Obwodnica Północna
Zachęcam do udziału w temacie i jego rozwijaniu.
Blisko trzydzieści firm i konsorcjów chce budować północną obwodnicę Jędrzejowa

Przedmiot i cel zamierzenia inwestycyjnego
Przedmiotem niniejszego opracowania jest ustalenie przebiegu budowy północnej obwodnicy miasta Jędrzejowa w ciągu drogi krajowej Nr 78 Siewierz - Zawiercie - Jędrzejów – Chmielnik. Planowana budowa północnej obwodnicy m. Jędrzejowa zlokalizowana jest na terenie województwa świętokrzyskiego, powiat jędrzejowski, gmina: Jędrzejów i będzie przebiegać po nowym śladzie. Początek projektowanej obwodnicy zlokalizowany jest przed miejscowością Prząsław (km 190+646,50 istniejącej DK-78), a koniec w istniejącym węźle drogowym obwodnicy wschodniej drogi krajowej Nr 7 przy ul. Kieleckiej.
Głównym celem inwestycji jest przejęcie ruchu tranzytowego, a w szczególności ruchu ciężkich samochodów ciężarowych, który obecnie odbywa się ulicami Jędrzejowa zlokalizowanymi w gęstej zabudowie mieszkaniowej (przez centrum miasta).
Ważnym elementem będzie poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników , warunków ruchu (płynność, przepustowość) oraz zmniejszenie negatywnego oddziaływania pochodzące od ruchu samochodowego na środowisko (hałasu, poziomu zanieczyszczeń) w miejscowości Jędrzejów.
Ponadto biorąc pod uwagę społeczny wymiar inwestycji, należy wspomnieć, że budowa analizowanego odcinka północnej obwodnicy wpłynie na ożywienie rozwoju gospodarczego regionu miasta Jędrzejowa.

7.2. Parametry techniczne drogi:

klasa drogi – GP,
prędkość projektowa Vp – 100 km/h,
ilość jezdni – 2,
liczba pasów ruchu  2x2,
pobocza bitumiczne 2,5m
pas dzielący o szer. min. 5,0m
skrajnia pionowa drogi 4,70m
dopuszczalne obciążenie nawierzchni 115 kN/oś
szerokość pasa ruchu – 3.50m
dostępność – tylko na węźle (DK nr 7) i skrzyżowaniu skanalizowanym (DK nr 78).
Budowa północnej obwodnicy Jędrzejowa realizowana będzie jedno-etapowo.

7.3. Przebieg odcinka i opis wariantów

Projektowany odcinek obwodnicy przebiega przez teren miasta i gminy Jędrzejów, powiat Jędrzejów.
Wariant I długości 7.68 km

Wariant II długości 7.76 km
Warianty I i II na terenie gminy Jędrzejów maja identyczny przebieg na początkowym i końcowym odcinku. Warianty te różnią się od siebie zwiększonym łukiem poziomym z R=1600m (wariant I) do R= 2000m (wariant II). Poprzez to Wariant I jest krótszy, ale zbliża się bardziej do zabudowy m. Sudoł.
Warianty I i II wymagają wyburzenia zabudowy zagrodowej składającej się z jednego budynku mieszkalnego oraz dwóch budynków gospodarczych (obecnie w stanie ruiny) znajdujących się przy drodze wojewódzkiej Nr 728 .

7.4. Powiązania z drogami istniejącymi i obsługa terenów przyległych.

Na całej długości wariantu I i II północnej obwodnicy Jędrzejowa projektuje się:
- skrzyżowanie skanalizowane z drogą krajową nr 78(początek obwodnicy)
km 0+000 w układzie lokalnym
- 4 przejazdy drogowe (różnopoziomowe);
- w km 1+000 pod drogą powiatową nr 0210T Prząsław - Tyniec,
- w km 2+700 pod drogą powiatową nr 0271T Sudół – Tarszawa (Lasków),
- w km 4+900 pod drogą gminną w miejscowości Wilanów,
- w km 6+050 nad drogą wojewódzką nr 728 Jędrzejów – Grójec,
- węzeł w km 7+140 z DK nr 7 (istniejący do rozbudowy) z włączeniem do centrum
Jędrzejowa.
Dla zapewnienia obsługi terenów przyległych do obwodnicy północnej będą zaprojektowane drogi dojazdowe zapewniające dostęp do drogi publicznej w sąsiedztwie obwodnicy.

7.5. Uwarunkowania środowiskowe

Przedstawione warianty przebiegają w terenie otwartym o charakterze rolniczym o stosunkowo niewielkiej zlokalizowanej poprzecznie zabudowie typu zagrodowego.
W najbliższym sąsiedztwie brak kompleksów leśnych.
Niweleta drogi będzie dostosowana do istniejącego terenu – w istotny sposób nie ingerując w krajobraz.
Trasy wariantów nie przebiegają w pobliżu obiektów zabytkowych.
Żaden z wariantów nie koliduje z pomnikami przyrody oraz stanowiskami roślin chronionych.

Wpływ projektowanej obwodnicy na ludzi:
Wariant I omija miejscowość Jędrzejów, najbliższa odległość zabudowy 150m, przy wariancie II– 300m
Obwodnica poprawi zdecydowanie warunki bytowe mieszkańców miejscowości Prząsław, Sudoł i miasta Jędrzejów mieszkających przy istniejącej drodze krajowej Nr 78.

Wpływ projektowanej obwodnicy na zwierzęta:
Nowa droga dzieląc kompleksy głównie rolnicze, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, stanowi w niedużym stopniu barierę ekologiczną dla różnych gatunków zwierząt.
Rozpatrywane warianty przecinają szlaki migracyjne zwierząt łownych w dwóch miejscach.

Wpływ projektowanej obwodnicy na rośliny i gleby
Trasa obwodnicy w obu wariantach przebiega na terenie otwartym głównie po terenach upraw.
W obszarze trasy obwodnicy znajdują się obszary gleb/gruntów rolnych chronionych.
Wpływ na wody powierzchniowe i podziemne
W obszarze trasy obu wariantów znajdują się Główne Zbiorniki Wód Podziemnych (GZWP - 408, GZWP - 409).
Drogi nie mogą być uważane za ważne źródło zanieczyszczeń wody. Niemniej zawsze należy brać pod uwagę, że szkodliwe substancje przedostające się z różnych źródeł, rozpatrywane łącznie, mogą spowodować przekroczenie wartości dopuszczalnych.
Trasy wariantów przebiegają przez tereny wodonośne i będą wymagać odpowiednich zabezpieczeń

Wpływ na krajobraz
Niweleta drogi będzie dostosowana do istniejącego terenu – w istotny sposób nie ingeruje w krajobraz.
Wpływ na zabytki i stanowiska archeologiczne
Trasy wariantów nie przebiegają w pobliżu obiektów zabytkowych.
W sąsiedztwie drogi wojewódzkiej trasy wariantów przebiegają w okolicach stanowiska archeologicznego AZP 90-60 nr 20 – osada późnośredniowieczna.
Z uwagi na możliwość występowania innych stanowisk należy przygotować niezależny program badań i nadzoru archeologicznego.

znalezione na GDDKiA

Ponczi - Nie 04 Kwi, 2010
Temat postu: Obwodnica
Pytanie brzmi czy rozpocznie się budowa w tym roku czyli 2010
Niby pisze ze na jesień roboty ruszą tylko ja dobrze pamiętam jak pod koniec 2008 roku pisało się i mówiło że budowa ruszy na początku 2010 roku.
Liczba chętnych do budowy obwodnicy świadczy o tym że przetarg łatwo i gładko nie przejdzie.

gość- ik - Nie 04 Kwi, 2010

Ponczi też tak mi się wydaje. Wiesz jest decyzja środowiskowa, konsultacje były to teraz w przypadku przetargu wszystko może przedłużyć się o odwoływanie od rozstrzygnięcia przetargu. Idzie za tym spora kasa, więc nikt nie będzie chciał takiej okazji przepuścić koło nosa.
hemic - Śro 07 Kwi, 2010

z tego co wiem to "wstrzymano" bo cos sie w papierach nie zgadza;/
gość- ik - Śro 07 Kwi, 2010

A skąd masz kolego takie doniesienia. Oficjalnie nic o tym nie słyszałem.
blackrose - Czw 08 Kwi, 2010

ja słyszałam, że na razie akcja z obwodnicą jest wstrzymana bo potrzeba żeby wojewoda jakieś tam papiery podpisał a podobno ekolodzy się sprzeciwiają, przynajmniej +- coś takiego pisze na pismach które dostawali właściciele gruntów które mają być pod obwodnicę zakupione. być może już wszystko jest załatwione, ale sprzeciwy były i miały być jakieś ekspertyzy przeprowadzane czy jakoś tak.
gość- ik - Czw 08 Kwi, 2010

Oj to mnie zaskoczyłaś blackrose. Z tymi ekologami to jest wszystko porąbane, ale jak pewnie się domyślacie "ekolodzy" za takie sprzeciwy biorę kasę, bo GDDKiA musi zlecić tą ekspertyzę "specjalistą", którzy biorą za to fajną kasę i oczywiście wtedy ten sam projekt przechodzi, a ten "specjalista" dzieli się kasiorką z "ekologami". Fajne nie ? Komu by się opłacało tydzień na drzewie siedzieć? Doskonale wszyscy w Jędrzejowie wiedzą, że ta obwodnica jest bardzo konieczna, żeby w tym Jędrzejowie zmieniało się coś na lepsze, ale jak widać. Niektórzy potrafią to bardzo fajnie blokować
hemic - Śro 06 Paź, 2010

http://gielda.onet.pl/bud...omunikaty-detal

mam nadzieje że w tym roku zaczną prace co do obwodnicy.....

blackrose - Pią 12 Lis, 2010

no spoko niech zaczną budowę, ale najpierw może by wykupili grunty. a z tego co wiem to niektórzy właściciele gruntów mają problemy z księgami wieczystymi (przynajmniej niedawno tak słyszłam o tych księgach) więc się to jeszcze przeciągnie. w tym roku to nic już nie zrobią, tak sądzę. wiem, że siedziba jednego z wykonawców ma znajdować się w Sudole w budynku starej mleczarni.
gość- ik - Sob 13 Lis, 2010

A gdzie jest stara mleczarnia w Sudole ?
hemic - Nie 14 Lis, 2010

mleczarnia jest za remiza OSP, jadąc od jedrzjowa za Barańskim jakieś 200m po prawej, potem drogą w prawo i za 100m po prawej:))
gość- ik - Nie 14 Lis, 2010

Yhhy no to wiem. Miejsce dosyć obsurne, szybki remont chyba musiałby mieć tam miejsce chociaż sądzę, że ten budynek będzie i tak za mały. Wiem bo pracowałem przy jednej z kieleckich dróg
blackrose - Pon 15 Lis, 2010

miejsce jest strasznie obskurne, ohydne wręcz;/ ale tak słyszałam.
gość- ik - Pon 15 Lis, 2010

Nie ukrywajmy że sama Obwodnica będzie jakimś miejscem pracy jak również całe jej zaplecze. Trzeba liczyć się z faktem że nie wszyscy będą z Jędrzejowa więc będą potrzebować domu albo mieszkania do wynajęcia a u nas takich miejsc jak napłakał. No i oczywiście obiady dla tych pracowników
hemic - Pon 15 Lis, 2010

słuchajcie cie Oni nie bedą robić drogi tydznień czy mies...wiec moze doprowadza to dobrych warunków mieszkalnych. zobaczymy/

w necie znalazłem ze w listopadzie ma ruszyć budowa a dokładnie w 2 połowie wiec wychodzi ze na dniach powinno sie cos zacząć dziać....zobaczymy?;D